A Szamosdobon tett látogatása alkalmából az RMDSZ alelnöke szülővárosát hozta fel negatív példaként, ezzel is kiemelve Szatmár megye és Szatmárnémeti érdemeit. „Tudomásom szerint Szatmárnémeti az első olyan municípium, ahol beindult a szelektív szemétgyűjtés, de mindenképpen az első között van. Az elsők között van abban a tekintetben is, hogy nem városi szeméttelepre szállítja a szemetet és abban a tekintetben is, hogy nemsokára bezár a városi szeméttelep. Ezzel szemben Marosvásárhelyen három éve illegálisan hordják a szemetet arra a szeméttelepre, amelynek 2009-ben be kellett volna zárnia".
Az egykori környezetvédelmi miniszter Csehi Árpád, a Szatmár Megyei Tanács, Ilyés Gyula, Szatmárnémeti polgármestere, Erdei István parlamenti képviselő és Günthner Tibor szenátor kíséretében tett látogatást szerdán a szamosdobi szeméttelepen. Itt Ioan Ardelean, a szeméttározót üzemeltető közszolgálati intézmény vezetője beszámolt azokról a fejleményekről, amik azóta történtek, amióta Borbély utoljára ott járt. Eltűnt például az a hatalmas szeméthegy, ahová ideiglenesen elhelyezték a szemetet; bemutatta a szelektív hulladékgyűjtés által lehetővé váló előszelektáló működését valamint a növényi hulladékok komposztálásának folyamatát. Elmondta továbbá, hogy Csehivel látogatást tettek a miskolci szeméttelepen, ahol egy olyan technológiát tanulmányoztak, amely által bioüzemanyagot lehet létrehozni a szemétből. Ennek megvalósításáért egy határon átívelő pályázatot is elkészítettek.
Ilyés, Csehi és Borbély egyetértett abban, hogy milyen fontos a lakosság tudatosítása a szelektív szemétgyűjtés terén. Az egykori tárcavezető megemlítette azt is, hogy Szatmár megyének idén 15 millió lejt kell kapnia a különböző szeméttelepek bezárására: ezek közül a nagykárolyira és a tasnádira november végén végérvényesen lakat kerülhet.
A szamosdobi ökologikus szeméttározó összesen 117 millió lejből épült. Ebből 85 millió lejt a környezetvédelmi minisztérium fizetett, a fennálló részt pedig a megyei tanács. A 22 hektáros területen öt cellát alakítanak majd ki, ami előreláthatóan három évtizedig megoldja a szemét tárolását. Jelenleg napi átlagban 35-40 szemétszállító kamion fut be a telepre, egy teherautóra pedig 24 köbméter szemét fér fel.
Szatmárnémetibe visszaérve a Coposu sétányon található „gödörben" a Borbély, Csehi, Ilyés és Erdei alkotta zsűri díjazta négy iskola (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, Református Gimnázium, Balcescu-Petőfi Általános Iskola, 21-es számú általános iskola) diákjainak alkotásait. A gyerekek feladata az volt, hogy elhasznált tejesdobozokból alkossanak valamit. Elkészült például az Eiffel-torony mása, amelyet stílszerűen nevezhetünk Tejfeltoronynak is. A fődíjat, egy pizzameghívást az egyik, a Szakszervezetek Művelődési Háza melletti étterembe, végül a felekezeti iskola diákjai nyerték, akik egy egész kis világot építettek, amihez kísérőmesét is költöttek.